Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Unikatowe stanowisko dydaktyczne ORLEN OIL

27-11-2023  

Spółka ORLEN OIL stworzyła model silnika, który pozwoli na szczegółowe i wierne odwzorowanie pracy oleju oraz płynu chłodniczego w jednostce napędowej, to unikatowe na skalę światową rozwiązanie branży olejowej przeznaczone do celów edukacyjnych.

Dzięki zastosowaniu prototypowych rozwiązań w zakresie elementów konstrukcyjnych model umożliwi wgląd w działanie współpracujących ze sobą części w silniku spalinowym. Wykonawcą tego unikatowego silnika jest Grzegorz Duda - ekspert od rewolucyjnych metod napraw i modyfikacji samochodów, wszechstronnie zorientowany w najnowszych technologiach i trendach motoryzacyjnych.

To nie jest imitacja różnych części, umiejętnie złożonych i połączonych, które tylko z nazwy przypominają silnik – podkreśla zdecydowanie Arkadiusz Cyran, kierownik Zespołu Obsługi Programów Warsztatowych ORLEN OIL. – To profesjonalne stanowisko dydaktyczne wyposażone w nowoczesny silnik benzynowy Fiata TwinAir o pojemności 0,9 cm3 i mocy 105 KM, dwucylindrowy, z wielopunktowym wtryskiem i turbodoładowaniem. A jedyna różnica pomiędzy nim, a tym montowanym w samochodzie to przeźroczyste elementy, takie jak: miska olejowa, pokrywa rozrządu, obudowa filtra oleju, chłodnica, pokrywa zaworów – dodaje.

Blok silnika 0,9 TwinAir został wykonany z żeliwa. Głowica z aluminium. Wtrysk paliwa jest wielopunktowy, rozrząd napędzany łańcuchem. Edukacyjny silnik napędzany jest poprzez płynny rozruch za pomocą silnika elektrycznego. Nie dochodzi w nim do spalania paliwa oraz generowania ciepła i spalin. Dzięki przeźroczystości elementów silnika można dokładnie zobaczyć jak wygląda praca jednostki napędowej.

Pomysłodawcą edukacyjnego stanowiska był długoletni pracownik ORLEN OIL Arkadiusz Cyran. Po latach prowadzenia szkoleń oraz przygotowywanie i egzaminowania uczestników Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zauważył brak świadomości na temat rzeczywistego zachowania oleju silnikowego podczas eksploatacji samochodu. To właśnie ta luka w wiedzy stała się motorem napędowym do stworzenia zaawansowanego silnika dydaktycznego, który pozwoli poznać i głębiej zrozumieć funkcje oleju silnikowego jako kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Nasz projekt powstał z potrzeby wprowadzenia nowej jakości szkoleń oraz uzupełnienia wiedzy o istotne zagadnienia związane z olejem silnikowym. – wspomina Arkadiusz Cyran.

Unikatowy silnik dydaktyczny ORLEN OIL będzie można zobaczyć podczas targów i konferencji branżowych, szkoleń w ramach Akademii Młodego Mechanika oraz finałów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w strefie ORLEN OIL.
20231127Silnik-ORLEN-OIL-(1).png 
20231127Silnik-ORLEN-OIL-(2).png 
20231127Silnik-ORLEN-OIL-(3).png

20231127Silnik-ORLEN-OIL-(5).png

20231127Silnik-ORLEN-OIL-(4).png
20231127Silnik-ORLEN-OIL-(5).png
20231127Silnik-ORLEN-OIL-(7).png
20231127Silnik-ORLEN-OIL-(8).png
20231127Silnik-ORLEN-OIL-(9).png


« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN