Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Europejski motocross w Cieszynie- relacja.

23-05-2016  

relacja_3a.png

Cieszyn – pełen słońca, maszyny startowe pełne zawodników i zawodniczek oraz wyścigi pełne emocji, tak tytułem wstępu można krótko podsumować zawody , zorganizowane przez Cieszyński Klub Motocyklowy. Motocrossowy weekend kolejny raz był wyjątkowy.


Zacznijmy od historycznego wydarzenia , jakim był pierwszy Puchar Europy Kobiet w Motocrossie. Tor przy ul. Motocrossowej w Cieszynie i jego park maszyn „pękał w szwach”. Jak się okazało, organizacja tej imprezy i co ważne właśnie w Polsce, to był „strzał w dziesiątkę”. Zachwyciła frekwencja , podobał się poziom sportowy, a same uczestniczki , przynajmniej te , z którymi rozmawialiśmy, były bardzo zadowolone. Z grupy 54 zawodniczek z całego niemal starego kontynentu, po kwalifikacjach zaszczytu występu w finałowych 3 wyścigach historycznego Pucharu dostąpiło 40 kobiet. Pierwszą zdobywczynią Pucharu Kobiet w Motocrossie została Dunka Sara Andersen, która co prawda nie wygrała żadnego wyścigu, ale dwa drugie miejsca i jedno trzecie dało jej przewagę jednego punktu nad koleżanką z reprezentacji Julie Dalgaard. Trzecie miejsce na podium EMX Women’s Cup przypadło sympatycznej Szwedce Emelie Dal.


relacja_4a.png

Polscy kibice mieli też okazję do dopingowania swoich rodaczek. Do finałów zakwalifikowały się aż 4 polskie zawodniczki, z których najlepszą , bez niespodzianki, była Joanna Miller. Nasza reprezentantka ładnie punktowała i po trzech wyścigach została sklasyfikowana na wysokiej 5 pozycji.


Niesamowite emocje i podziw miejscowych kibiców przyniosły wyścigi klas EMX65 i EMX85. Z racji tego, iż równolegle do zawodów Mistrzostw Europy (str.północno-wschodnia) rozgrywane były w Cieszynie Mistrzostwa Polski Orlen MXMP , w wyścigach nasz kraj reprezentowała pokaźna liczba  „naszych” juniorów.


Klasę EMX65 wygrał Łotysz Eduards Bidzans, który nie oddał pozostałym zawodnikom żadnego punktu. Najlepszym naszym reprezentantem okazał się Maksymilian Chwalik . Maks zajął wysokie 6 miejsce w mocnej stawce młodych zawodników. Reprezentujący Gdański AutoMotoKlub zawodnik zwyciężył w rundzie Mistrzostw Polski. Drugi w MP przyjechał Olaf Włodarczak (GAMK Gdańsk), a trzeci Mikołaj Białecki (AMK Człuchów).
relacja_6a.png

Klasę EMX85 wygrał Jorgen Matthias Talviku z Estonii, a jego kolega z reprezentacji Allar Pent z tą samą liczbą punktów zajął drugie miejsce. Trzecia pozycja należała do Łotysza Patriks’a Uzuls. Filip Bukowicz zajął w europejskiej stawce 8 pozycję i to on był najlepszym Polakiem w tej klasie. 


W klasyfikacji Mistrzostw Polski wygrał właśnie Filip Bukowicz (GAMK Gdańsk), przed drugim Wiktorem Małeckim(KM Cross Lublin) i trzecim Marcinem Bandoszem (MKS Nekla).
Zawody Mistrzostw Europy to cenna nauka dla naszych zawodników z Polski. Gdzie, jak nie tu właśnie, mogli „garściami” zbierać doświadczenie praktyczne. Na pewno skorzystali na tych startach.
Zawodników i zawodniczki dekorował na zakończenie m.in. szef federacji  FIM Europe Wolfgang Srb.  Z ramienia polskich władz obecny był relacja_10a.png

Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski i Wiceprezes  PZM oraz przewodniczący Głównej Komisji Sportów Motocyklowych - Michał Sikora. Goście z zagranicy , jak również przedstawiciele krajowych i lokalnych mediów byli zgodni w opinii o dobrze zorganizowanej imprezie.


Motocrossowe Mistrzostwa Polski wspiera strategiczny partner PKN ORLEN . Szczegółowe informacje dotyczące ORLEN MX Mistrzostw Polski są dostępne na: facebook.com/ORLENMXMP.

Biuro Prasowe ORLEN MXMP

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN