Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Trudny sprawdzian w Ardenach

12-06-2016  

​Spa-Francorchamps. Legendarny tor niedaleko miejscowości Spa w Belgii, gościł w miniony weekend uczestników trzeciej rudny Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Dzięki połączeniu sportowych zmagań z pucharem Porsche GT3 Cup Challenge Benelux, na torze oglądaliśmy zaciętą rywalizację niespełna 40 zawodników.

Sobotnie kwalifikacje były podzielone na dwie części, z których każda osobno determinowała ustawienie do pierwszego i drugiego wyścigu. W pierwszej części czasówki najszybszy okazał się gościnnie startujący Robert Lukas, który dobrze zna obiekt w Ardenach. Tuż za nim znalazł się Piotr Parys, zdobywając w ramach pucharowej rywalizacji pole position. W drugiej części kwalifikacji prym wiedli kierowcy z pucharu Beneluksu. Najszybszy ze stawki Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe okazał się startujący w klasie gość Patrick Eisemann. Wśród zawodników rywalizujących w klasyfikacji generalnej całego cyklu najlepsze tempo pokazał Marcin Jaros. Do walki o czołowe pozycję nie mógł włączyć się Piotr Parys, który zmagał się z awarią samochodu. Na szczęście dla młodego lublinianina, udało się ją usunąć przed pierwszym wyścigiem.

Jak przystało na tor Spa-Francorchamps, położony w górzystym terenie, kapryśna aura utrudniała zawodnikom decyzję w kwestii doboru opon oraz dała się we znaki także w trakcie wyścigów. Dzięki świetnie przygotowanemu ogumieniu Michelin - producenta, która jest wyłącznym dostawcy opon w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, startujące w pucharze 911 GT3 Cup zachowywały przyczepność nawet w najtrudniejszych warunkach. Bardzo szybki i mocno zróżnicowany pod względem poziomów wysokości tor, był też nie lada wyzwaniem dla silników wyścigowych Porsche, w których pracują produkty marki Platinum. Oleje produkowane przez Orlen Oil, strategicznego sponsora cyklu, dzięki kolejnym doświadczeniom w wyścigach, mogą być rozwijane i udoskonalane. Dlatego polska firma będzie mogła w przyszłości dostarczać lepszej jakości oleje, zarówno do wyścigowych jak i drogowych aut.

Piotr Parys, ruszający z pierwszego pola, zaliczył udany start i walczył o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu. Pech dopadł za to jego największych rywali w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Tuż po rozpoczęciu rywalizacji, kolizja wyeliminowała z wyścigu Jędrzeja Szcześniaka, Marcina Jarosa i Marcina Jedlińskiego, czyli zawodników zajmujących do tej pory czołowe pozycje w środkowo-europejskim czempionacie. Po zderzeniu, w którym udział brał także Alexandre Jouannem, na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Piotr Parys zakończył wyścig na drugim miejscu, ustępując jedynie Dylanowi Derdaele i po raz piąty w tym sezonie zdobył komplet punktów w cyklu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Drugie miejsce zajął Piotr Wójcik, a trzecie Mariusz Urbański. W klasie S, przeznaczonej dla zawodników urodzonych przed 1965 rokiem, najszybciej do mety dojechał Stanisław Jedliński.

Drugi wyścig belgijskiej rundy Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe odbył się w niedzielne popołudnie. Na starcie zabrakło polskich kierowców, którzy w trakcie pierwszego wyścigu uczestniczyli w kolizji. Stawka zawodników, pomniejszona o Szcześniaka, Jarosa i Jedlińskiego, aż do rozpoczęcia rywalizacji nie mogła być pewna pogody. Wszystko przez zbierające się nad torem chmury, z których sporadycznie padał deszcz. Piotr Parys, zwycięzca pierwszego wyścigu w klasyfikacji Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, tym razem ruszał dopiero z 20. pola startowego. 16-letni zawodnik, dokonał jednak niemożliwego i dzięki świetnej jeździe oraz pechowi rywali wywalczył 3 miejsce w klasyfikacji wyścigu i pierwsze w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Tym samym dopisał do swojego konta kolejnych 20 punktów i ze zdecydowaną przewagę prowadzi w całym cyklu. Na niepowodzeniach Jędrzeja Szcześniaka, Marcina Jarosa i Marcina Jedlińskiego skorzystali m.in. Piotr Wójcik i Mariusz Urbański, którzy po raz drugi w ten weekend stanęli na podium. Obaj awansowali także na odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji całego sezonu. W drugim wyścigu kolejne zwycięstwo w klasie S odniósł Stanisław Jedliński.

Kolejna runda pucharu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe odbędzie się w połowie lipca, na położonym blisko polskiej granicy torze Lausitzring w Niemczech.Wypowiedzi po trzeciej rundzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:

Piotr Parys: - „W pierwszym wyścigu warunki były bardzo ciężkie, raz padało, raz przesychało, a dodatkowo niektóre partie toru były suche. Ścigaliśmy się z zawodnikami z pucharu Beneluksu, jednak udało mi się utrzymać pozycję z kwalifikacji i odnieść kolejne zwycięstwo. Niestety w drugim wyścigu czekało mnie znacznie trudniejsze zadanie, gdyż startowałem dopiero z 20. pola. To był jednak prawdziwy i niesamowity wyścig! Z 20. pola startowego udało mi się przesunąć na najniższy stopień podium i wygrać w klasyfikacji Porsche Platinum GT3 CCCE. Awansowałem o 17. pozycji - brak mi słów. Dziękuję za wsparcie!”Wyścig 1 - Porsche Platinum GT3 CCCE - (25 minut + 1 okr.)

1. Piotr Parys 32:20.112
2. Patrick Eisemann +1.568
3. Piotr Wójcik +17.097
4. Mariusz Urbański +59.359
5. Dominik Kotarba-Majkutewicz +1:04.949
6. Stanisław Jedliński +1:49.773
7. Juliusz Syty +1:50.048

Wyścig 2 - Porsche Platinum GT3 CCCE - (25 minut + 1 okr.)

1. Patrick Eisemann (D) 32:37.781 7,739
2. Piotr Parys +3.735
3. Chris Bauer +21.957
4. Piotr Wójcik +37.020
5. Mariusz Urbański +1:25.418
6. Stanisław Jedliński -1 okr.
7. Juliusz Syty -1 okr.
8. Dominik Kotarba-Majkutewicz -3 okr.

Klasyfikacja po III rundzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:

1. Piotr Parys 120 pkt.
2. Mariusz Urbański 74 pkt.
3. Piotr Wójcik 62 pkt.
4. Dominik Kotarba-Majkutewicz 60 pkt.
5. Stanisław Jedliński 56 pkt.
6. Jędrzej Szcześniak 55 pkt.
7. Juliusz Syty 51 pkt.
8. Marcin Jaros 50 pkt.
9. Marcin Jedliński 44 pkt.
10. Robert Kępka 38 pkt.

01por.jpg28por.jpg 

37por.jpg
 
 
 
115por.jpg 
1014por.jpg37por.jpg

 
 

 

 
 
 

 

 

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN