Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Wielkie starcie na kultowym torze

06-06-2016  

​Po dłuższej przerwie, trwającej od początku maja, zawodnicy Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe wracają do rywalizacji. W drugi weekend czerwca zmierzą się nie tylko z legendarnym torem Spa-Francorchamps w Belgii, ale również z liczną stawką zawodników z pucharu Porsche GT3 Cup Challenge Benelux.

Trzecia runda wyścigowego cyklu niemieckiego producenta samochodów sportowych, rozgrywanego przy współpracy z polską firmą Orlen Oil, zapowiada się niezwykle emocjonująco. Po raz pierwszy w historii pucharu, wyścig odbędzie się na bardzo szybkim i trudnym torze Spa-Francorchamps w Ardenach. Od dziesięcioleci na belgijskim obiekcie rozgrywane są wyścigi najważniejszych czempionatów, w tym Formuły 1 i Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC). Zawodnicy muszą się na nim zmierzyć m.in. ze słynnym zakrętem Eau Rouge, który nie raz był miejscem  nietuzinkowych manewrów kierowców, a także potężnych wypadków. Dla większości zawodników regularnie startujących w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe będzie to pierwsze spotkanie z tym obiektem.

Wśród zgłoszony do zawodów znalazło się aż 38 kierowców, a więc rywalizacja tak  szerokiej grupy wyścigowych Porsche 911 GT3 Cup zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Wszystko za sprawą dołączenia do rywalizacji zawodników z Porsche GT3 Cup Challenge Benelux. W znacznej większości są to reprezentacji zespołów z Krajów Beneluxu, którzy dobrze znają legendarny tor. Do rywalizacji zgłosili się także, znani ze startów w ubiegłych latach, zawodnicy  z Turcji.

Możliwość rywalizacji w takiej grupie kierowców będzie dla zawodników Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe dodatkowym wyzwaniem i cenny m źródłem doświadczeń. Dotyczy to zarówno tegorocznych debiutantów, którzy obecnie przewodzą stawce w klasyfikacji generalnej cyklu (Piotra Parysa, Jędrzeja Szcześniaka i Marcina Jarosa), jak i dla doświadczonych pucharowiczów, wśród których znajduje się także Robert Lukas.

W zaciętej walce z czasem i rywalami pomogą zawodnikom opony firmy Michelin, która jest wyłącznym dostawcą ogumienia dla środkowo-europejskiego cyklu. Bardzo ważne będzie też dobre przygotowanie wyścigowych Porsche, w których, pracują m.in. oleje Platinum. Dla firmy Orlen Oil, współpraca technologiczna w ramach pucharu  Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe jest doskonałym sposobem na testowanie olejów oraz rozwijanie technologii w najcięższych warunkach.

Wyścigowy weekend na torze Spa-Francorchamps rozpocznie się w piątkowe popołudnie od dwóch 40-minutowych treningów, o 12:15 i 15:10. W sobotni poranek, o 9:55 ruszą kwalifikacje, które odbędą się w dwóch 20-minutowych sesjach. Zawodnicy nie będą mieli dużo wolnego czasu, bo pierwszy wyścig również wystartuje w sobotę już o 14:40 i potrwa pół godziny. Rywalizację w drugim wyścigu zaplanowano na niedzielę o godzinie 12:10.


Wypowiedzi przed trzecią rundą Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:

Piotr Parys: - „Okres między wyścigami dobrze przepracowałem. Dużo trenowałem na symulatorze oraz jeździłem na rowerze w wysokich temperaturach. Odwiedziłem też tor w Spa i odbyłem na nim dwa treningi, więc zdążyłem trochę go poznać. Spa jest długim i ciężkim torem, lecz bardzo mi się podoba. Lubię techniczne i szybkie tory.  Na starcie stanie około 40 samochodów, bo tym razem do rywalizacji dołączą zawodnicy z pucharu Porsche w Krajach Beneluksu. Ponieważ jest to spora grupa zagranicznych kierowców i zmierzymy się na  jednym z najbardziej kultowych torów na świecie, to zależy mi żeby pokazać swoje umiejętności i wygrać te zawody.”
Mariusz Urbański: - „Występ na Circuit de Spa-Francorchamps to marzenie każdego kierowcy  wyścigowego. Na tydzień przed rywalizacją w Belgi, wystartowałem Porsche 911 GT3 Cup w Mistrzostwach Polski w wyścigu długodystansowym. Już na starcie okazało się że pojedziemy go w ulewie. Był to mój debiut na mokrym torze w Porsche 911 GT3 Cup, w którym po ciężkiej walce udało się uzyskać pierwszą pozycję. Patrząc na prognozy pogody, może się okazać że w Spa wyścig także pojedziemy w deszczu, więc doświadczenia z Poznania powinny zaprocentować. Mój cel to ukończenie dwóch wyścigów i zbieranie cennych punktów do klasyfikacji generalnej. Poziom zawodników startujących w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe jest na bardzo wysokim poziomie, a oprócz tego dojdą jeszcze zawodnicy z Beneluxu, więc na torze zdecydowanie będzie co robić na torze. Już nie mogę się doczekać!”


III runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe

Piątek 10 czerwca, 12:15 – 12:55 – sesja treningowa
Piątek 10 czerwca,  15:10 – 15:50 – sesja treningowa
Sobota 11 czerwca, 9:55 – 10:40 – sesja kwalifikacyjna (2 x 20 minut)
Sobota 11 czerwca, 14:40 – 15:10 – Wyścig 1
Niedziela 12 czerwca, 12:10 – 12:40 – Wyścig 2

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN