Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Gorąco i po europejsku w Olsztynie! Relacja z ME i ORLEN MX MP w Motocrossie

28-06-2016  

​W miniony weekend motocross z „górnej półki”  zawitał do stolicy Warmii i Mazur-  Olsztyna. Organizatorem Mistrzostw Europy w klasach EMX65, EMX85, EMX Open i Mistrzostw Polski w klasach MX65 i MX85 był Motoklub Olsztyn . Olsztyński Klub to organizacja z wielkimi tradycjami i doświadczeniem. Tym razem przyszło mu zorganizować zawody w trudnych upalnych warunkach i trzeba przyznać , że podołał wyzwaniu.

Zadbano o to, aby każdej ekipie nie zabrakło wody pitnej w specjalnie przygotowanych workach. Roszenie wodą toru i parku maszyn oraz lekki wiaterek pozwoliły znieść trudy klimatu rodem z Afryki. Pozostało tylko dać z siebie wszystko i znieść trudy samych startów.
W sobotę odbyły się treningi dowolne i wyścigi kwalifikacyjne. Najliczniejszą klasę ME – EMX 65 podzielono na dwie grupy i wyłoniono najlepszą 40 –tkę , która wystartowała w niedzielnych finałach.


W klasie EMX 85 najlepiej z Polaków w kwalifikacjach pojechał Filip Bukowicz( GAMK Gdańsk) zajmując 10 lokatę.
W mało licznej grupie klasy EMX Open już po kwalifikacjach okazało się , że zdecydowanym faworytem jest Ukrainiec Dmytro Asmanov.
Z racji tego , że runda Mistrzostw Europy była połączona z Mistrzostwami Polski , mieliśmy okazję do obserwowania kolejnej konfrontacji naszych reprezentantów w zawodnikami z zagranicy. Liczna grupa najmłodszych zawodników to przyszłość polskiego motocrossu , która daje nadzieję na jeszcze większy rozwój naszej dyscypliny.
Po upalnej sobocie i niemniej gorącej nocy przyszła pora na niedzielne zmagania. Pierwsze na starcie stanęły motocykle o pojemności 85 ccm . Wyścig wygrał Rosjanin Svyatoslav Pronenko,  natomiast najlepszy z Polaków Marcin Bandosz zajął 11 miejsce. W drugim wyścigu tej klasy na pierwszym miejscu przyjechał Estończyk Allar Pent, a 10 miejsce zajął Filip Bukowicz.
W klasyfikacji ME klasy EMX85 wygrał Allar Pent, a w klasyfikacji Mistrzostw Polski swoje pierwsze zwycięstwo zaliczył Marcin Bandosz (MKS Nekla).


Najliczniej obsadzoną klasę EMX 65 wygrał Rosjanin Kirill Vorobyev , który zdobył tą samą liczbę punków co Łotysz Eduards Bidzans. Bidzans wygrał Holeshot’a i pierwszy wyścig , by w drugim wyścigu zamienić się pozycjami z Rosjaninem Vorobyev’em. Najlepszy z Polaków –Maksymilian Chwalik  zajął 12 miejsce. W klasyfikacji Mistrzostw Polski w Olsztynie wygrywa Mikołaj Białecki ( AMK Człuchów), przed Maxem Chwalikiem (GAMK Gdańsk) i trzecim Wiktorem Sobiechem (WKM Więcbork).
W klasie EMX Open, tak jak przewidywano, zwyciężył Ukrainiec Dmytro Asmanov przed Czechem Ondrej’em Brendl’em i znanym olsztyńskiej publiczności Białorusinem Evegeni’m Tyletski’m.


Niedzielne zmagania zakończone były opadami deszczu , na szczęście imprezę i uczestników ominęły burze , które szalały w okolicach. Organizatorowi należą się słowa uznania, bo przy takich warunkach udało się przeprowadzić bezpiecznie zawody i co najważniejsze bez kurzu.  A zawodnikom pozostało pogratulować wyników i walki w upalny weekend!
Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie : www.motoresults.pl


Po zawodach w Olsztynie mamy miesięczną przerwę w cyklu Mistrzostw Polski ORLEN MX MP,  a w ostatni weekend lipca kolejna runda tym razem w Człuchowie.


Motocrossowe Mistrzostwa Polski wspiera strategiczny partner PKN ORLEN . Szczegółowe informacje dotyczące ORLEN MX Mistrzostw Polski są dostępne na: facebook.com/ORLENMXMP.

 

MM20160628olsztyn88.pngMM20160628olsztyn77.png 
 
MM20160628olsztyn66.pngMM20160628olsztyn55.png 
 
MM20160628olsztyn44.pngMM20160628olsztyn33.png 
 
MM20160628olsztyn22.pngMM20160628olsztyn11.png 
 
 
 
 

 

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN